Velomanai.lt

Dviračių mėgėjų klubo forumas

Dabar yra 2024-03-28 12:52

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 2008-06-28 12:41 
Atsijungęs
Velomanas
Vartotojo nuotrauka

Užsiregistravo: 2007-05-31 00:18
Pranešimai: 3731
Miestas: Kaunas
Kom­piu­te­ri­niai žai­di­mai nė­ra ne­kal­ta pra­mo­ga. Jie ge­ba už­val­dy­ti ne tik vai­kų, bet ir suau­gu­sių­jų są­mo­nę. Psi­chiat­rai jų po­vei­kį pri­ly­gin­a al­ko­ho­liz­mo, nar­ko­ma­ni­jos ir sek­tan­tiz­mo pa­sek­mėms.

Per mė­ne­sį ne­pas­vei­ko

Še­šio­lik­me­tis Au­ri­mas gy­dė­si vi­są mė­ne­sį, ta­čiau to ne­pa­ka­ko. Gal to­dėl, kad gy­dė­si am­bu­la­to­riš­kai: į Kau­no pri­klau­so­my­bių li­gų cent­rą atei­da­vo iš ry­to ir va­ka­re ei­da­vo na­mo. Prie kom­piu­te­rio ne­be­sės­da­vo, ta­čiau ne­pas­vei­ko. Šiuo me­tu gy­do­mas sta­cio­na­re.
Au­ri­mo li­gos diag­no­zė - pri­klau­so­my­bė kom­piu­te­ri­niams žai­di­mams. Tai pa­ly­gin­ti nau­ja ir grės­min­ga, stai­gią mir­tį ne­šan­ti li­ga. Nuo jos iš­si­va­duo­ti la­bai sun­ku: rei­kia di­džiu­lio no­ro ir la­bai stip­rios va­lios. Ar­ti­mų­jų bei spe­cia­lis­tų pa­gal­bos - taip pat.

Ir drau­gas, ir prie­šas

Kom­piu­te­ris ta­po di­džiau­siu mū­sų pa­gal­bi­nin­ku. Be šio iš­min­čiaus, ypač in­ter­ne­to, ne­beį­si­vaiz­duo­ja­me sa­vo kas­die­ny­bės. At­ro­do, lik­tu­me kur­ti ir ak­li. Ta­čiau bū­tent prie šių ne­ga­lių ve­da be­sai­kis sė­dė­ji­mas prie kom­piu­te­rio.

Au­ri­mas prie kom­piu­te­rio pra­leis­da­vo pu­sę pa­ros. Ma­žiau­siai de­šimt va­lan­dų bū­da­vo įni­kęs į kom­piu­te­ri­nius žai­di­mus. Kas­kart vis su­dė­tin­ges­nius, žiau­res­nius. Sus­to­ti žais­ti bū­da­vo ir bai­su, ir ne­gar­bin­ga. Kaip mū­šy­je už tė­vy­nę.

Au­ri­mas ne­be­gir­dė­da­vo ma­mos šau­kiant val­gy­ti, ne­be­no­rė­da­vo nei į tua­le­tą, nei mie­go­ti. Net la­bai pa­var­gęs ir at­si­gu­lęs į lo­vą ne­be­ga­lė­da­vo už­mig­ti. Aky­se te­be­si­keis­da­vo vaiz­di­niai, ku­rie vers­da­vo iš lo­vos.

Ry­tą iš­va­ry­tas į mo­kyk­lą Au­ri­mas grįž­da­vo na­mo, vos ma­ma išei­da­vo į dar­bą. Vėl sės­da­vo prie kom­piu­te­rio ir pa­nir­da­vo į ko­vas bei kla­jo­nes. Kai kar­tą ma­ma ne­ti­kė­tai grį­žo na­mo 10 va­lan­dą ry­to ir ra­do sū­nų na­muo­se prie kom­piu­te­rio, nu­pjo­vė jo lai­dus. Vai­ki­nas jun­gik­lius pa­si­sko­li­no iš drau­go. Kai va­ka­re ma­ma pa­ban­dė iš­neš­ti kom­piu­te­rį pas kai­my­nę, Au­ri­mas taip įtū­žo, kad, at­ro­dė, tuoj ims muš­tis.

Pa­mir­šo sa­vo var­dą

Prik­lau­so­my­bė kom­piu­te­ri­niams žai­di­mams ir ne­ga­lė­ji­mas jų žais­ti ska­ti­na ag­re­si­ją. Ner­vų sis­te­ma silps­ta dėl bend­ro or­ga­niz­mo iš­se­ki­mo, nes žai­džian­tie­ji pa­mirš­ta pa­val­gy­ti, ne­ju­da, ne­bū­na gry­na­me ore.

„Kai Au­ri­mas pra­dė­jo lan­ky­tis pas mus, bu­vo su­tri­ku­si jo kal­ba, net sa­vo var­dą iš­tar­ti jam bu­vo sun­ku", - pri­si­me­na Kau­no pri­klau­so­my­bių li­gų cent­ro so­cia­li­nė dar­buo­to­ja ir rea­bi­li­to­lo­gė Ža­ne­ta Žal­kaus­kai­tė.

Tai iš­gy­ve­no ne vien Au­ri­mas. Spe­cia­lis­tė pa­sa­ko­jo, kad il­gai kom­piu­te­ri­nius žai­di­mus žai­džian­tie­ji mak­si­ma­liai at­si­ri­bo­ja nuo pa­sau­lio. Kom­piu­te­ris jiems at­sto­ja vis­ką: ima ro­dy­tis, kad tik šis prie­tai­sas juos su­pran­ta, tik su juo ge­ra ir įdo­mu.

At­sit­rauk­ti nuo kom­piu­te­rio tam­pa neį­ma­no­ma, no­ri­si žais­ti dar ir dar. Dar va­lan­dė­lę, pus­va­lan­dį, nors mi­nu­tę. Lai­kas prie kom­piu­te­rio bė­ga ne­ju­čio­mis ir la­bai grei­tai. At­ro­do, ką tik bu­vo va­ka­ras, o jau brėkš­ta ry­tas. Azar­tas pa­nai­ki­na lai­ko, al­kio po­jū­tį, mie­go ir ki­tus po­rei­kius.

Už­va­kar de­vy­ne­rių me­tų ber­niu­kas iš kom­piu­te­ri­nių žai­di­mų sa­lo­no grį­žo rau­do­da­mas, nuo aša­rų su­ti­nu­sio­mis aki­mis. Ma­ma vos iš­kvo­tė, kas at­si­ti­ko. Pa­si­ro­do, iš vai­ko „prie­šai" pa­vo­gė vi­sus „gink­lus". Pra­lai­mė­ji­mas žai­di­me taip pa­vei­kė ber­niu­ką, kad jis dar il­gai kūk­čio­jo, ne­ga­lė­jo už­mig­ti. Ma­mai pa­sa­ko­jo, kad mū­šis bu­vo ne tik la­bai bai­sus, bet ir ne­gar­bin­gas.

Iš­gir­dęs apie šią si­tua­ci­ją Au­ri­mas pa­ta­rė: juk nau­jų gink­lų ga­li­ma nu­si­pirk­ti mo­bi­liuo­ju te­le­fo­nu - rei­kia tik pa­pil­dy­ti są­skai­tą.

Dau­gė­ja mir­ties fak­tų

2005 me­tais Ru­si­jo­je Je­ka­te­rin­bur­go mies­te ne­ti­kė­tai mi­rė de­šimt­me­tis ber­niu­kas. Kas­dien po ke­lio­li­ka va­lan­dų sė­dė­ju­sį prie mo­ni­to­riaus vai­ką ne­ti­kė­tai iš­ti­ko epi­lep­si­jos prie­puo­lis.

Po aš­tuo­nių pa­rų, pra­leis­tų rea­ni­ma­ci­jo­je, paaug­lys taip ir neat­ga­vo są­mo­nės. Li­go­ni­nė­je ne­pil­na­me­čiui diag­no­za­vo in­sul­tą, ku­rį iš­pro­vo­ka­vo emo­ci­nis stre­sas. Neu­ro­lo­gai nu­sta­tė, kad ber­niu­ko sme­ge­nys ne­ga­vo pa­kan­ka­mai de­guo­nies.

Tais pa­čiais me­tais Pie­tų Ko­rė­jo­je prie kom­piu­te­rio mi­rė 27 me­tų vy­ras, „Starc­raft" žai­dęs 50 va­lan­dų be per­trau­kos. Per­nai Ki­ni­jo­je mi­rė vai­ki­nas, iš­ti­sai žai­dęs kom­piu­te­ri­nius žai­di­mus dau­giau kaip 15 pa­rų.

Nu­vi­lio­jo lyg mei­lu­žės

Kom­piu­te­ri­niai žai­di­mai pa­ke­ri ne tik vai­kus, bet ir suau­gu­siuo­sius. Kau­no pri­klau­so­my­bių li­gų cent­ro me­di­kai te­be­gy­do bu­vu­sį moks­li­nin­ką, ku­ris ty­ri­nė­ji­mus iš­kei­tė į žai­di­mus, my­li­mą mo­te­rį - į kom­piu­te­rį.

„Kai ma­no drau­gas, ra­šy­da­mas moks­li­nį dar­bą, va­lan­dų va­lan­das pra­sė­dė­da­vo prie kom­piu­te­rio, kar­tais pri­sės­da­vau gre­ta ir ste­bė­da­vau jo vei­dą. Nus­teb­da­vau, kai jis aki­mirks­niu pa­si­keis­da­vo: akys im­da­vo grės­min­gai žai­ža­ruo­ti, lū­pos su­si­čiaup­da­vo, vei­das pra­dė­da­vo trūk­čio­ti. Ne iš kar­to su­pra­tau, ko­dėl taip at­si­tik­da­vo. Kar­tą pa­žvel­gu­si į mo­ni­to­riaus ek­ra­ną pa­ma­čiau, kad ja­me - ne skai­čiai ir rai­dės, o mu­tan­tų mū­šis", - taip mo­te­ris iden­ti­fi­ka­vo svar­biau­sią my­li­mo­jo už­siė­mi­mą.

Kom­piu­te­ris išar­dė klai­pė­die­tės Džiul­je­tos šei­mą. „Vy­ras ta­po už­da­ras, ne­kal­bus, ne­dė­me­sin­gas. Vi­siš­kai ne­bend­rau­ja­me, nors anks­čiau iki smulk­me­nų ap­tar­da­vo­me die­nos įvy­kius, vai­kų poel­gius", - ne­slė­pė ap­mau­do mo­te­ris.

Vy­ras at­si­ri­bo­jo nuo šei­mos ir vi­so pa­sau­lio: pa­sku­bo­mis ty­lė­da­mas su­val­go va­ka­rie­nę ir sku­ba prie kom­piu­te­rio. Žmo­gus yra na­muo­se, ta­čiau sa­vo esy­be - la­bai to­li.

„Jei ban­dau jam ką nors pa­sa­ky­ti, jis tar­si pa­bun­da iš gi­laus mie­go ir ne­su­si­gau­do, kas ap­lin­kui da­ro­si. O daž­niau­siai pyks­ta ir prie­kaiš­tau­ja, kad truk­dau jam su sa­vo nie­kais. Gu­la­si mie­go­ti taip vė­lai, kad aš nė ne­pa­jun­tu. Ry­tą, kai at­si­ke­liu, jis dar mie­ga. In­ty­maus gy­ve­ni­mo ne­be­tu­ri­me", - at­vi­ra­vo klai­pė­die­tė.

Džiul­je­ta iš­mo­ko vi­sus bui­ties rei­ka­lus tvar­ky­ti pa­ti. Vai­kai taip pat se­no­kai su­pra­to, kad tė­čio dė­me­sio ga­li su­lauk­ti tik tuo­met, jei pa­klaus ko nors apie kom­piu­te­rį. Džiul­je­ta ne kar­tą ana­li­za­vo sa­vo klai­das, ban­dė su­pras­ti, ką ji da­rė ne­tin­ka­mai, kad vy­ras nu­sto­jo do­mė­tis rea­liuo­ju pa­sau­liu ir ja, ta­čiau pa­ti at­sa­ky­mo į šiuos klau­si­mus ne­ra­do.

Ats­to­ja tė­tį ir ma­mą

Kau­no pri­klau­so­my­bių li­gų cent­ro gy­dy­to­ja psi­chiat­rė Vil­ma Pu­ke­le­vi­čie­nė iš pa­tir­ties ži­no, kad vie­nos pa­grin­di­nių vai­kų pri­klau­so­my­bių iš­si­vys­ty­mo prie­žas­čių - mei­lės, dė­me­sio sto­ka. Ne­re­tai vai­kai pri­lim­pa prie kom­piu­te­rio, tė­vams iš­si­sky­rus, šei­mo­je at­si­ra­dus pa­mo­tei ar pa­tė­viui, gi­mus ne­tik­ram bro­liui ar se­se­riai.

„Kom­piu­te­ri­nius žai­di­mus žai­džian­čių­jų am­žius jau­nė­ja. Ža­vi­mės, kad ma­ži vai­kai, vos iš­mo­kę vaikš­čio­ti, jau mo­ka val­dy­ti kom­piu­te­rį, ta­čiau tai ve­da į pri­klau­so­my­bę", - kons­ta­ta­vo gy­dy­to­ja V.Pu­ke­le­vi­čie­nė. Prik­lau­so­mi tam­pa jaut­rūs, silp­nos va­lios žmo­nės.


--------------------------------------------------------------------------------

Prik­lau­so­my­bė pri­pa­žin­ta pa­sau­ly­je

Pir­ma­sis kom­piu­te­ri­nis žai­di­mas bu­vo su­kur­tas 1952 me­tais. Jį į tuo­me­ti­nio men­ko pa­jė­gu­mo kom­piu­te­rį įdie­gė Alek­san­de­ris San­dy Doug­las. Žai­di­mas bu­vo la­bai pa­pras­tas - „OXO" („Kry­žiu­kai ir nu­liu­kai").

Pir­mą­syk pri­klau­so­my­bės kom­piu­te­ri­niams žai­di­mams fe­no­me­nas ap­ra­šy­tas 1989 me­tais. Prieš ket­ve­rius me­tus Suo­mi­jos ka­ri­nės pa­jė­gos lei­do kai ku­riems šauk­ti­niams ati­dė­ti tar­ny­bą tre­jiems me­tams dėl jų pri­klau­so­my­bės nuo kom­piu­te­ri­nių žai­di­mų ir in­ter­ne­to.

Apie vir­tua­laus pa­sau­lio vir­ti­mą rea­liu yra ra­šę ne tik ra­šy­to­jai fan­tas­tai, bet ir gau­sy­bė moks­li­nin­kų. Vi­si jie su­ta­rė, kad vir­tua­lus, ne­tik­ras, kom­piu­te­ry­je už­prog­ra­muo­tas, su­konst­ruo­tas pa­sau­lis daž­nai už­val­do žmo­nes ir tam­pa rea­les­nis nei rea­ly­bė.

Pir­mie­ji simp­to­mai

Kom­piu­te­ris ne­beiš­jun­gia­mas, kad ne­rei­kė­tų gaiš­ti lai­ko, kol pa­si­kraus. Jis tu­ri bū­ti kiek­vie­ną aki­mir­ką pa­ruoš­tas dirb­ti.

Kau­pia­mos at­sar­gi­nės da­lys, kad, kom­piu­te­riui su­ge­dus, bū­tų ga­li­ma ne­del­siant jį pa­tai­sy­ti.

Vi­sa kas­die­ni­nė veik­la, net ir val­gy­mas, per­ke­lia­ma prie kom­piu­te­rio. At­si­sa­ko­ma anks­čiau mėg­tų lais­va­lai­kio pra­lei­di­mo bū­dų. Vi­sas lais­vas lai­kas pra­lei­džia­mas prie kom­piu­te­rio.

At­si­sa­ko­ma su­si­ti­ki­mų su drau­gais, gi­mi­nė­mis, teisinamasi, kad rei­kia ra­my­bės, o poil­siui skir­tas lai­kas pra­lei­džia­mas prie kom­piu­te­rio.

Ne­su­ge­ba­ma at­si­pa­lai­duo­ti, kont­ro­liuo­ti lai­ko, pra­lei­džia­mo prie kom­piu­te­rio. Pa­ki­tęs pa­ros cik­las.

Pa­sek­mės

Rea­ly­bė­je tu­rint so­cia­li­nių pro­ble­mų kom­piu­te­ri­nis pa­sau­lis tam­pa tik­ro­jo pa­kai­ta­lu, ku­ria­me ga­li­ma bū­ti did­vy­riu. Tai ve­da prie už­da­ro blo­gy­bių ra­to: vis ma­žiau puo­se­lė­ja­mi so­cia­li­niai ry­šiai nyks­ta, vie­nat­vės jaus­mas stip­rė­ja, nuo jo bė­gant dar la­biau grimz­ta­ma į vir­tua­laus pa­sau­lio liū­ną.

Prik­lau­so­my­bei stip­rė­jant, žmo­gus ga­li ne­tek­ti dar­bo, ta­čiau to jis ne­lai­ko tra­ge­di­ja, o tik kliū­ties pa­ša­li­ni­mu, nes nuo šiol at­si­ran­da dau­giau lai­ko sa­vo mėgs­ta­mam už­siė­mi­mui - kom­piu­te­riui.

Ma­ri­ja­na Ja­sai­tie­nė

paimta iš http://www.kaunodiena.lt/dienrastis/eko ... tai-103362 (norint perskaityti reikalinga nemokama registracija).

_________________
hydraepic.lt


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 22 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoj skaitliukai